Podružné hodiny

Podružné hodiny Beta plus 30

Jedná se o interiérové, jednostranné, podružné hodiny. Jsou celoplastové o průměru 311 mm, se strojkem PS 101. Přední část ze strany ciferníku je kryta průhledným plastem. Firma Elektročas je vyrábí i ve verzi Beta plus 40 – tato verze má větší průměr a to 411 mm. A rovněž se vyrábí i v dvoustranné verzi na zavěšení.

Vzhledem k tomu, že jsou hodiny plastové, dají se upravit a umístit do nich ze strany strojku LED pásek pro osvětlení.


Podružné hodiny PV 274-18

Jedná se o hodiny určené do vlhkého a prašného prostředí. Čili jsou dokonale utěsněny a na všech částech, kudy by mohla vniknout dovnitř stříkající voda, nebo prach jsou opatřeny pryžovým těsněním. Čili hodinový strojek typu PS 100 je dokonale chráněn. Seřizování strojku je ukryto pod pryžovou zátkou. Hodiny jsou bakelitové, ciferník z bílého platu je opatřen krycím sklem, provozní napětí je u tohoto typu 24V, polarizované impulsy. Jediná nevýhoda je ta, že závity šroubků jsou vyřezány přímo v bakelitu a tak při neopatrném utahování může dojít ke strhnutí závitu, nebo prasknutí rámu, či dalších součástí hodin. Hodiny nemají výrobní štítek, ale typ hodin je uveden na pryžové zátce. Hodiny jsem získal díky jednomu pánovi, který mě kontaktoval a za symbolickou cenu odprodal. Takže budou zařazeny jako další funkční exemplář. 

 

 

 

Podružné hodiny CPJ-061/1

Tyto hodiny se mě hrozně líbily a dlouho jsem je sháněl. Musel jsem je ale opravit, po zapnutí síťového napětí byl elektromotorek neustále v chodu a bez vypnutí přetáčel dny v týdnu. Takže po malé opravě, vyčištění a promazání jsou plně funkční. Jedná se o kalendářní digitální hodiny, které zobrazují datum, měsíc, den v týdnu a čas. Rozeznávají kdy má měsíc 28 / 29 / 30  a 31 dní, rozeznávají též přestupný rok. Obal hodin je svařený z plechových částí, ze kterého se dá vyjmout celé šasi opatřené z přední části plexisklem. Šasi je zhotoveno z odlitku, na kterém jsou namontovány jednotlivé části hodin. Jsou napájeny minutovými polarizovanými impulsy z hlavních hodin a dále síťovým napětím 220 V, které pohání elektromotorek. Tento zajišťuje přetočení data. Hodiny se vyráběly od r. 1976-1989. Konkrétně typ co mám doma má hliníkové překlápěcí listy, čili byly vyrobeny v roce 1982 a déle.  

Kromě výrobního štítku se dochoval i inventární štítek Zbrojovky Brno. 

Útroby hodin:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podružné hodiny P 273n

Jedná se o bakelitové hodiny o průměru ciferníka 27 cm. Plastový ciferník je krytý sklem. Typ hodinového strojku je PS 4 a může se napájet polarizovanými impulsy jak 24 V, tak i 60 V. Změna napájení se provede buď připojením přes vestavěný odpor, nebo jeho přemostěním. Strojek těchto hodin vyfocený nemám, je to vlastně vše stejné, akorát buď ve větším, nebo v menším provedení. 

Vzhledem k tomu, že je ciferník z plastu, uvnitř hodin mám instalované LED pásky, které ciferník hodin pěkně osvětlí, když se mi doma sepne noční osvětlení.

 

Podružné hodiny IPJ 0612

Tyto jsou sestaveny z lisovaného plechu, dvěma plastovými bočnicemi a čelním sklem. Vlastní systém hodin je přišroubován na kovovém, tlakově odlitém dílu. Hodinový strojek je spojen s mechanismem překlápění, na němž jsou překlápěcí listy s číslicemi.

Demontované boční plastové díly a čelní sklo.

 

Boční strany hodin při odejmutých plastových bočnicích. První fotka je ze strany strojku, kde je seřizovací šroub hodin.

 

Vnitřek hodin. 

 

Detail hodinového strojku.

 

Plechový obal hodin.

 

Tyto hodiny mám dvoje, protože byly původně na jednom držáku z každé jeho strany, který mám níže vyfocen. Každé hodiny mám na jiném místě. Jedny z nich mám u sebe v pokoji. Vzhledem k tomu, že jsem radioamatér, tak pro vysílání potřebuji znát i čas UTC. Abych to nemusel přepočítávat, jedny hodiny mi ukazuji místní čas, tedy taková, jakým se běžně řídíme a druhé mi ukazují čas UTC.:

 

Původní umístění hodin IPJ 0612 na společném držáku v bývalém podniku Kras Boskovice ve sklepě na chodbě:

Druhé hodiny jsem trochu vylepšil a bez zásahu do jejich konstrukce jsem do nich instaloval miniaturní zářivkovou trubici. Po sepnutí nočního osvětlení je na jejich čísla hezky vidět.

 

Společný držák dvou podružných hodin. Sice je trochu rezavý mou vinou, ale i když jsem si tím přidal práci, není problém ho očistit a nastříkat barvou, aby by zase jako nový. Pokud bych sehnal ještě jedny hodiny IPJ 0612, nainstaluji si to do chodby. 

Detail jednoho z čepů, na kterém jsou hodiny zavěšeny. Je tam rovněž vidět otvor pro kabel linky.

 

Podružné hodiny C 301/C 401

     Tyto hodiny byly již zmiňovány. Jen barva rámu hodin není originální. Toto jsem doma neměl a tak jsem rám nastříkal černou barvou, kterou jsem zrovna měl. Hodiny jsou celokovové, ze přední části opatřeny sklem rozměru 336 x 336 mm.

 

 

Podružné hodiny PK 30

Průměr ciferníku je 300 mm, jejich konstrukce je plastová. Zepředu je plast průhledný. 

 

Podružné hodiny PJ 42

Tyto mám dvoje, bílé a hnědé. Průměr hodin ciferníku je 42 cm. Konstrukce je bakelitová, zepředu je umístěno sklo. Ciferník je hliníkový. Hnědé hodiny tohoto typu mám venku na dvoře na stěně. Ze zadní části mám strojek zakrytý igelitem, i když jsou pod stříškou.

Hnědé:

Bílé:

Strojek hodin: