Signálové hodiny

Signálové hodiny SH 1

     Signálové hodiny SH 1 slouží k ovládání zvonků ve školních budovách. Rok výroby něco mezi 195?-1968. Výrobní štítek se nedochoval. Hodiny jsou dřevěné, podýhované. Z přední části mají otevírací prosklená dvířka. Tyto hodiny podle inventárního štítku pochází z jedné ZŠ poblíž Liberce. Ale já jsem je koupil na internetovém bazaru za velice slušnou cenu. Strojek byl kompletní, ale byla na něm poškozena pružina. Není tam pružina třeba jako v budíku, ale klasická vinutá z pružinového drátu, což je zajímavé. Našel jsem doma podobnou, trochu jsem ji upravil, ale strojek se zastavoval. Vyčistil jsem ozubená kolečka, namazal hřídelky se stroj dal do pohybu. Takže hodiny jsou funkční a jsou přesné. Na rozdíl od hlavních hodin které mám na těchto stránkách a  které jsou řízeny elektronicky, mají tyto hodiny klasický hodinový stroj s kyvadlem. Pod hodinovým strojem je signálové spínací zařízení. Zajímavé je elektrické natahování pružiny hodinového stroje. K tomuto je využito dvojici elektromagnetů, které jsou opatřeny vahadlem. Za hodinovým strojem je kolo, které se při chodu hodin otáčí. Kolo je opatřeno elektrickým kontaktem a jakmile se kontakt pootočí k vahadlu elektromagnetů a dotkne se plošky vahadla, sepne se elektrický obvod elektromagnetů, vahadlo se natočí a svou silou odstrčí elektrický kontakt na kole. Toto se pootočí a natáhne pružinu. A tak to jde pořád dokola. Díky malému odběru proudu při natahování pružiny, lze hodiny provozovat třeba na gelový akumulátor patřičné kapacity. 

 

 

Otevřená dvířka hodin

 

Vyjmutý hodinový stroj s ciferníkem

 

Vyjmutý hodinový stroj ze zadní strany. 

 

Signálové zařízení hodin

A z druhé strany

 

Hodinový strojek z boční strany. Nahoře je pod ohnutým dílem unašeč pružiny

 

Základna, na které je zavěšen hodinový strojek s ciferníkem. Na kovové destičce dole je vidět pružina hodinového strojku. Vlevo pak silon, na kterém je zavěšeno závažíčko. Rovněž je vidět kolo s elektrickým kontaktem, který je vpravo nahoře.

 

Elektromagnety pro elektrické natahování. Mezi elektromagnety je vidět v horní části snímku část vahadla, které se po zapojení napětí do elektromagnetů narovná a naproti je mezi elektromagnety vidět páčka, který popostrčí kontakt na kole a tím se kolo otočí a pružina se natáhne. Ve spodní části je vidět pérový držák pro zavěšení kyvadla.

 

Elektromagnety z horní části desky. Dole na snímku jsou vidět elektrické kontakty, které se při vložení desky do hodin spojí s pérovými kontakty svorkovnice.

 

Schéma zapojení a zobrazený princip elektrického natahování pružiny hodinového stroje.