Telefonní příslušenství, součásti

Stanicové přepínače

Sloužily k přepínání jednotlivých telefonních stanic. Dva bakelitové jsou z doby cca. 1960 a dřevěný ještě starší. Z jaké doby ale přesně jsou, nevím.


Počítadlo impulsů z telefonní ústředny

Toto počítadlo bylo instalováno ve starých telefonních ústřednách. Počítadlem se počítaly „provolané impulsy“.


Rotační číselnice

Rotační číselnice jsou téměř staré jako vynález automatické volby. Byly vyráběny číselnice s natahováním v přímce, ale tyto se neujaly. Lépe na tom již byly rotační číselnice. Byly používané ve starých telefonech do doby zavedení tlačítkových číselnic. Rotační číselnice využívá vratnou sílu natažené pružiny pro ovládání kontaktů a kontakty přerušují smyčkový proud. Na toto přerušení pak reagovaly relé a různé voliče v telefonní ústředně. Každému číslu na číselnici odpovídá počet přerušení kontaktů. Například, pokud vytočíme nulu, je to deset přerušení. Je ale zapotřebí rovnoměrný pohyb při vracení číselnice po jejím vratném pohybu po natažení. A tím pádem rovnoměrné přerušování kontaktů. Jinak by telefonní ústředna nebyla schopna správné činnosti. Toto obstarává regulátor otáček, což je vlastně jednoduchý odstředivý regulátor s brzdou. Co je mi známo, tak se používaly tři druhy rotačních číselnic a konstrukce regulátorů byla u každé jiná, ale princip stejný. Vše založeno na odstředivé síle. Snad nejpoužívanější je ten střední typ a to níže uvedený typ 3FA 698 17. Poslední typ se mi konstrukčně vůbec nelíbil. I když byla rotační číselnice tichá, byla to samá umělá hmota a rád tam praskal zejména jeden díl, který vyřadil celou číselnici z činnosti. První typ rotační číselnice nemám, takže předvedu ten nejpoužívanější a toho se budou týkat i fotografie a videa. O posledním typu číselnice později.

Nejpoužívanější typ, typové označení 3FA 698 17

Fotografie:

Video funkčnosti číselnice:

Celková funkčnost

Funkčnost regulátoru otáček

Funkčnost rozpínání kontaktů


Kontrolní známka pro telefonní mechaniky

Známky pravděpodobně sloužily telefonním technikům ke zkoušení telefonních automatů. Zobrazované mince nahrazují tehdejší 1,- Kčs jak váhou, tak i velikostí. Mají i vroubkování na svém obvodu jako opravdové mince. Na obrázcích tří známek je vždy rub a líc. Tyto známky fungují v mém mincovním telefonním automatu TÚS Praha.


Instalační krabice 4FA24909

Originál telefonní instalační krabice


Telefonní zásuvka 4FA 260 26

Používaná v 80-tých letech


Zástrčka do telefonní zásuvky

Zástrčka do shora uvedené telefonní zásuvky 4FA 260 26. starší typy uvnitř měli šroubky k připojení kabelu, tyto jsou novější pro nasunutí konektorů.

Zástrčka s redukcí


Přídavný světelný zvonek 5FN44506

Výroba: neznámý československý výrobce. Rok tipuji před r. 1970

Napájení 75 V z telefonního vedení. Střídavé napětí se poté ve zvonku usměrnilo, aby mohlo ovládat relé, které spínalo žárovku na 220 V. Kryt zvonku je bakelitový, spodní část kovová.


Přídavný telefonní zvonek 4FN60600

Výroba: Tesla Stropkov, rok výroby 1970.

Vyrábí se pravděpodobně dodnes, je stále v nabídce.

Používal se k mincovním telefonním automatům, které byly umístěny v restauračních zařízeních, apod. Nebo jako druhý zvonek k telefonu. Další využití mi není známé. Jeho kryt se vyráběl ve více barevných provedeních. Napájení 75 V, 25 Hz. Já ho mám připojený k mincovnímu telefonnímu automatu TÚS Praha.