Telefonní přístroje ostatní, speciální

Telefon 4FP 130 34, ze sekretářské soupravy Tesla SZ 8

Mám pouze telefon, zbytek ne. Je k němu ale připojena klasická účastnická telefonní šňůra, takže jako běžný telefon funguje. Akorát na něm nic nesvítí a manipulační tlačítkový blok je samozřejmě bez funkce. Telefony se připojovaly k ovládací skříni stavebnicového sekretářského zařízení. Prý to byl ale celkem poruchový systém. Propojeno vše mezi sebou bylo několika-žilovým kabelem. Abych nemusel přepisovat vlastnosti zařízení, máte popis zařízení uveden na posledních fotkách. Zdroj informací – kniha Účastnická telefonní zařízení, ing. Jaroslav Prokop.Dvousmyčkový telefonní přístroj – Ústredné dielne spojov Bratislava

Není mi přesně známo, zda-li je jeho správný název opravdu dvousmyčkový přístroj. Ten vypadal jinak a neměl u sebe releovou skříň. Telefonní přístroj se připojoval na jednu státní linku a jednu pobočkovou linku. Pravděpodobně mohl sloužit někde na poštách, kdy se tímto telefonem přepojoval hovor do hovorny. Vlastní telefon se skládá z bakelitové části se sluchátkem a rotační číselnicí a toto je instalováno na plechové skříňce, kde je přepínač, ukazatel stavu a tlačítko zpětného dotazu. Telefon je propojen několika žilovým kabelem s reléovou skříní. Když jsem přístroj sehnal, musel jsem vyměnit číselnici, uvnitř byla celá mechanika zatuhlá a nefunkční. Podařilo se mi to zprovoznit.

Pokud by tento přístroj někdo měl, nebo od něj měl schéma, či s ním přišel do styku s výkonem svého povolání, prosím kontaktujte mě. O přístroji dále nevím nic a rovněž nevím, zda-li musí mít reléová skříň externí napájení, či ne. Rád bych ho uvedl do provozu, ale tuším, že byl na rozvod 60 V, čehož nemohu se svými telefonními ústřednami dosáhnout.