DMR hotspot OK2JV

LOC: JN89JM, Benešov, okr. Blansko, 690 m.n.m

  • ColorCode: 6
  • Frekvence: 144,8375 MHz

Skládá se :

  • Napájení 7,8 V (13,8 V + zařízení stabilizátoru s měřidlem napětí a proudu)
  • Raspberry Pi
  • stíněný propojovací kabel radiostanice – Raspberry
  • radiostanice GD-77, nastavený výkon 4W
  • 15 m koaxiálu typu RF287UF
  • anténa BC-102 o délce 3,2m “bílá hůl”, 12 m nad terénem

Pokrytí:

Benešov a převážně jiho-západním, západním a severo-západním směrem od Benešova. Na východ od Benešova to chodit asi moc nebude, anténa je v tomto směru umístěna pod převýšením. Je v provozu 24h denně. Vypínám ho pouze při bouřce, nebo když jsem delší dobu mimo domov. I kvůli údržbě může být vypnutý třeba dva dny.


Provozní zprávy

7.1.2020

Vyměněna anténa, nyní BC-102 o délce 3,2 m.


4.1.2020

Hotspot byl přeladěn z frekvence 144,8125 MHz na frekvenci 144,8375 MHz. Je to z důvodu, že původní frekvence byla jen o jeden kanál od APRS a mohlo by to způsobovat problémy jak na jedné, tak i na druhé straně. Proběhla aktualizace firmware a změněn ColorCode z 1 na 6.


19.1.2020

Instalace nového firmware, v Dashboardu hotspotu – v Bradmaisteru se již zobrazuje síla signálu


24.1.2020

Původně byl hotspot připojen na anténu X-200N o délce 2,5 m. Tato anténa však nevykazuje dobré výsledky, když jsme systém testovali spolu s Martinem OK1MSU. Proto jsem přepojil hotspot na anténu X-300N o délce 3,1 m, která je na tom samém místě, jako X-200N. A výsledek je úplně o něčem jiném. Zatím tedy anténa X-300N zůstane k hotspotu připojena.


31.7.2020

K hotspotu jsem připojil jinou anténu a to monoband BC-102 “bílá hůl” o délce 3,2 m. Měl jsem ji nevyužitou v garáži. Je na tom samém místě, či-li ve výšce cca. 12 m nad zemí. Koxiální vedení jsem nechal zatím stejné délky. Myslím, že není zapotřebí s tím dále něco dělat, hotspot má celkem slušný dosah a umístění na jiné místo, jak jsem původně chtěl by byla ztráta času a zbytečná práce. Rovněž jsem nahrál do GD-77 jiný firmware. Ten původní byl nestabilní. Poslední dobou se ale na hotspotu objevují piráti. Ne jen, že tam klíčovali a používali předčítač pod smyšleným ID, ale nyní svou pirátskou činnost vylepšili a kradou identitu jiných radioamatérů. Což je již vrchol drzosti. Konkrétně moji, dále pak identita Martina OK1MSU, Laďova, OK5LD a Josefa OK2PCV. Na toto jsem byl z jejich strany upozorněn, osobně tyto kolegy znám. Co jsem zjistil, pirát (piráti) pochází s největší pravděpodobností dle síly signálu a směru z prostoru Velké Opatovice – Jevíčko – Světlá. Vše okres Blansko. Tedy severo-západní směr. Bude se jednat pravděpodobně o nekoncesované uživatele radiostanic, kteří na amatérských pásmech nemají co dělat. Každopádně celou věc jako řeším a pokud pirátské klíčování i po domluvě nepřestane, nezbude mi nic jiného, než se obrátit na ČTÚ s podezřením na určité osoby. Neklíčovali však pouze na mém hotspotu, ale i na hotspotu ve Velkých Opatovicích, jehož sysop je OK1MSU a OK2PCV. Z tohoto důvodu je uvedený hotspot vypnutý a pravděpodobně dojde k jeho zrušení. Takže pokrytí DMR v pásmu 70 cm je v těchto a vzdálenějších končinách od Velkých Opatovic nedostupné. Díky právě těmto pirátům. Dle mého názoru je to člověk, nebo lidé, kteří dovedou akorát kazit jiným práci, nebo závidí. Prostě blbci.


Prozatímní uspořádání hotspotuHistorie hotspotu OK2JV

DV4mini

Sloužil pro pokrytí domu a části Benešova. V současné době dobře nespolupracuje s BM. Nepoužívám ho.

Jumbo spot

Původní hotspot jsem měl Jumbospot instalovaný do plechové krabičky. skládal se z Raspbery – Pi a desky hotspotu. Pro pokrytí bytu, či domu dobrý. Ale ve vzdálenosti 100 m od tohoto hotspotu byji již problémy. Jako další problém jsem viděl v propojení internetu s hotspotem. Má Wi-Fi, což není ideální. Docházelo k výpadkům relací, špatná kvalita přenosu. Proto jsem tento hotspot vypl a doma ho nepoužívám. Jaký bude jeho další osud – nevím. Zřejmě ho využiji pro potřeby, když někam pojedu.

Hotspot GD-77

V současné době je v provozu a to od listopadu 2019. Využívá radiostanici GD-77 a Raspberry – Pi. Napřed pracoval v pásmu 70 cm, ale vzhledem k tomu, že mi rušil televizi, přeladil jsem ho na pásmo 2m. Nyní je připojen na dual band anténu, která je na stožáru ve výšce cca. 12m. Připojení k této anténě není však konečné, protože ji potřebuji na něco jiného a bude se zařízení ještě na jaře r. 2020 upravovat. Bude přepojen na jinou “bílou hůl”, která je pouze pro frekvenci 2m a pokusím se zkrátit koaxiální vedení.