Úvod

Telefonní technika značně pokročila a v současné době se převážně používají mobilní telefony, pomalu mizí klasické telefonní přístroje jak z domácností, tak i veřejné telefonní automaty.

V současné době se již někteří nedostanou do kontaktu třeba ani s obyčejnými telefony s rotační číselnicí, které se kdysi hojně používaly. Na těchto stránkách se můžete s těmito přístroji trochu seznámit a jsou součástí mé domácí mini-sbírky. Na větší sběratelskou činnost nemám však prostory a tak již přístroje ve sbírce nemohu dále moc rozšiřovat. Dá se říct, že veškerá zařízení jsou až na dvě výjimky v chodu a zapojené.

Pokud by jste doma měli různé části staršího „telefonního haraburdí“ a nevěděli co s ním, nebo je chtěli vyhodit, dejte mi prosím vědět. Rozhodně se i nebráním různým poznatků, či příběhům telefonních mechaniků a pracovníků tehdejších Spojů. Máte – li nějaké poznatky rád je zde uveřejním.


Doporučení pro přehrávání videí:

Každé video ač je krátké, má větší objem dat z důvodu řádného rozlišení. Zvláště pro pomalejší internetové připojení doporučuji video spustit a pak zastavit, než se trochu načte. Potom je lze spustit, aniž by docházelo k jeho „sekání“. Nebo po přehrání celého videa je lze znovu spustit plynule.


Vzhledem k tomu, že mám různou telefonní techniku a nechci si vše nechat pro sebe, rozhodl jsem se, že udělám takové mini muzeum. V současné době upravuji místnost, kde by vše mohlo být instalováno. Jde to sice pomalu, protože to financuji z vlastních zdrojů a úprava místnosti je náročnější, protože tato v minulosti plnila funkci kůlny. Kde bylo různé nářadí, nebyly tam omítnuté stěny, dříve se tam skladovalo uhlí, atd. Snad se to vše podaří a někdy během roku 2024 budu mít vše připravené. No nebude to zase až tak nic velkého, jsem přeci jen limitován prostorem. Ale budu se snažit udělat vše tak, aby to bylo pokud možno zajímavé.

Představoval bych si to tak, že tam nebudou pouze statické věci, ale i plně funkční, kdy si návštěvník bude moct zatelefonovat ze starého telefonního automatu, nebo použít starou sekretářskou soupravu, či telefonovat různými telefonními přístroji mezi sebou a to cestou různých telefonních ústředen. Nebo poslat fax z přístroje na přístroj. Expozici chci doplnit i o předměty systému jednotného času Pragotron – snad se to tam vejde. Vzhledem k tomu, že nejsem organizace a nebudu v této problematice ani podnikat, vstupné bude stanoveno jako dobrovolné a bude použito pro provoz. Což je spotřeba el. energie, protože systémy jsou energeticky náročnější.

Ale ještě mě čeká celkem velký kus cesty nejen v přípravě místnosti a instalaci techniky, ale i v přípravě informační části. Tak mi držte palce.


Poslední aktualizace: 6.10.2023